Jak postrzegasz swoje doświadczenie w wolontariacie europejskim?

Jestem bardzo zadowolona z udziału w tym projekcie. Znów poczułam, że Włochy to jeden z moich domów. Mieszkanie wśród Włochów w tak dynamicznym mieście jak Rzym pozwolilo mi spojrzeć na różne kwestie z innej perspektywy i poznać życie innych mieszkańców Europy.Cieszę się, że mogłam zdobyć nowe doświadczenia zawodowe pracując w swietlicy młodzieżowej i w ogrodzie z niepełnosprawnymi.

Jakie jest Twoje najmilsze wspomnienie z projektu? 

Ciężko wybrać jedno. -Sobotnia wycieczka do Tivoli z innymi wolontariuszami - Kiedy zauważyłam, że Francesco z autyzmem nabrałal do mnie pełnego zaufania i chciał żebym trzymala go za rękę jak szliśmy przez ogród, kiedy po 5 tygodniach Gianluca zaczal zwracac się do mnie po imieniu albo kiedy odkrylam jak porozumiewac się ze Stefano - Sekretny korytarz prowadzacy do Watykanu - Nocne zwiedzanie Muzeów Kapitolinskich - Nauka tradycyjnych rzymskich pieśni w ogrodzie

Jakie aspekty Twojego wolontariatu były dla Ciebie najbardziej użyteczne i wartościowe? 

Najbardziej ciesze sie z poznania wielu ciekawych i inspirujacych ludzi. Byli to zarowno pełni czułości i profesjonalizmu opiekunowie naszych autystycznych koleżanek i kolegów, dzieci, które przyjechały do Wloch zaledwie kilka lat wcześniej z innych kontynentow i szybko zintegrowaly się w nowym środowisku, inni wolontariusze, Dziadziu- twórca ogrodów synergetycznych, goscinni Włosi i inni poznani przy okazji wolontariatu ludzie.

Co było Twoim głównym wyzwaniem? 

Cierpliwosc i w równym stopniu asertywność w pracy z niepełnosprawnymi i dziećmi.

Czego się nauczyłaś? 

Nauczyłam się: - jak można nawiązać kontakt i traktować osoby z autyzmem - języka włoskiego - o kuchni i zwyczajach Włochów - o pracy z osobami niepełnosprawnymi i dziećmi - więcej o historii Włoch - o pracy w ogrodzie - o rzeczywistości życia w Rzymie

Co chciałabyś zrobić teraz? Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Wyjeżdżam do Australii, szukam również wolontaruatu w Chinach.

Co zrobił/a byś dla ulepszenia swojego projektu EVS? 

Danie wolontariuszom więcej przestrzeni na wdrażanie własnych pomysłów w swietlicy. Lepszy kontakt i mentoring z koordynatorem w Kooperatywie.Galeria zdjęć: