Pazardjik, niewielkie miasteczko położone w samym środku Bułgarii na kilka dni zamieniło się dla nas w stolice kreatywności, pomysłowości i skarbnicę wiedzy na jakże istotny we współczesnych czasach temat jakim Życie bez barier. Co dokładnie ten temat oznaczał ? Od 1 do 8 września troje uczestników z Polski miało okazje wziąć udział w treningu który miał na celu przybliżenie młodym ludziom wiedzy na temat przyczyn migracji, problemu uchodźców i szeregu rozwiązań jak możemy im pomóc. Nasz charyzmatyczny trener Ivo każdego dnia odkrywał przed nami tajniki wiedzy dotyczące migracji, pobudzał energizerami oraz inspirował do działania. Poznaliśmy m.in. różnice pomiędzy uchodźcą a imigrantem, przeprowadzaliśmy wywiady z przypadkowymi mieszkańcami Pazardjik spotkanymi na ulicy na temat ich wiedzy dotyczącej liczby uchodźców w mieście i ich opinii na ten temat. Mieliśmy okazje również odwiedzić i poznać uroki Bułgarskiego miasta Plovdiv okrzykniętego europejską stolicą kultury 2019. Jednak każdy projekt to oczywiście coś więcej niż tylko warsztaty, to przede wszystkim ludzie, przyjeżdżający z odmiennych zakątków Europy którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami i przede wszystkim kulturą którą mogliśmy poznawać co
wieczór na organizowanych tzw. Intercultural Evenings. Młodzież z Belgii, Turcjii,Grecjii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i Polski wspólnie odkrywała podobieństwa i różnice między tymi państwami. Skosztowaliśmy przepysznej czekolady belgijskiej, nauczyliśmy się greckiego tradycyjnego tańca ‘zorba’, odkryliśmy niezwykłą gościnność Bułgarów a sami pokazaliśmy że warto przyjechać do Polski nie tylko ze względu na wyśmienite jedzenie i trunki!
Projekt Life Without Borders był dla mnie (i wierzę że dla wszystkich uczestników) był wspaniałą przygodą która zainspirowała do działania. Uświadomiłam sobie iż wszyscy jesteśmy tacy sami bez względu na religie czy kolor skóry a uchodźca to normalny człowiek który tak jak każdy z nas pragnie szacunku i akceptacji.