Jak postrzegasz swoje doświadczenie jako wolontariusza EVS?

Uważam, że udział w projekcie był najlepszą decyzją. Wiele się nauczyłam, doświadczenia, które zebrałam z pewnością przydadzą się nie tylko w moim przyszłym życiu zawodowym, ale też prywatnym. Przeżyłam fantastyczne chwile, które z pewnością na zawsze zostaną w mojej pamięci.

Jakie jest Twoje najmilsze wspomnienie z projektu? 

Miłych wspomnień z projektu mam bardzo dużo, bo był to wspaniały czas, spędzony w fantastycznym gronie .Jednakże najbardziej szczęśliwa i wzruszona byłam w momencie, gdy zobaczyłam, że nasza praca ma sens, gdy mogliśmy uratować malutkie żółwie i wskazać im drogę do morza, aby mogły przetrwać. Miało to miejsce dwa dni przed końcem projektu. Na tę chwilę czekaliśmy prawie dwa miesiące.

Jakie aspekty Twojego wolontariatu były dla Ciebie najbardziej użyteczne i wartościowe? 

Dobrą rzeczą w EVS jest to, że bez niego, wiele pytań i czasami wątpliwości nigdy by nie powstało, ale tutaj, pod wpływem ogromu emocji – czasami szoku – musisz zapytać siebie: Jak mogę to rozwiązać? Co powinnam teraz zrobić? Ironią zadawania sobie samemu pytań, jest to, że również sami musimy na nie odpowiedzieć… teraz ja mam odpowiedzi. Mam więcej odpowiedzi niż na początku tej przygody. Jestem na dobrej drodze do odnalezienia samej siebie – to jest to co EVS może Tobie dać, czym jest. Jeśli się nad tym zastanawiasz, to nie jest to wcale mała rzecz. Ponadto, EVS istotny był dla mnie z powodu poruszania kwestii ochrony środowiska, dbałości o naturę i świadomość, że chronię zagrożone wyginięciem żółwie.

Co było Twoim głównym wyzwaniem? Jak sobie z nim poradziłaś? 

Głównym wyzwaniem była komunikacja w obcym języku – innym niż ojczysty oraz praca w międzynarodowej grupie, z ludźmi o zdecydowanie innych poglądach, doświadczeniach, tradycjach. Dzięki determinacji i chęci przełamywania barier, szczególnie językowej (mój angielski nie był zbyt dobry) udało mi się zaprzyjaźnić się z grupą i zadomowić w Turcji. Z pewnością dużą rolę miała wspólna praca, ale też chwile podczas wspólnego gotowania, niekończących się rozmów i wspólnych podróży. Dzięki temu każde z nas dowiedziało się wielu ciekawych rzeczy o krajach, z których pochodzimy, a także miało możliwość zasmakować smakołyków z różnych stron świata. Jestem pewna, że te przyjaźnie przetrwają jeszcze długo po zakończeniu naszych projektów.

Czego się nauczyłaś? 

Dzięki wolontariatowi stalam się bardziej otwartą osobą i z pewnością bardziej zadowoloną z życia. Nauczyłam się doceniać małe rzeczy, cieszyć się życiem. Poznałam Turcję od „kuchni” za co jestem bardzo wdzięczna organizatorom. Dzięki temu mogłam przełamać zakotwiczone w głowie stereotypy i przekonać się jak naprawdę życję się w Turcji.

Jak oceniasz swój udział w aktywnościach organizacji goszczącej ?

Uważam, że brałam czynny udział w życiu organizacji. Wykonywałam zadania sumiennie i z satysfakcją.

Jak oceniasz swoją relację z pracownikami organizacji oraz pozostałymi wolontariuszami

Podczas projektu poznałam młodych ludzi z wielu różnych krajów, wolontariuszy EVS - studentów, podróżników. Było to doświadczenie, które bardzo zmieniło mój dotychczasowy punkt widzenia. Żyłam ze świadomością, że świat jest ogromny, a jego mieszkańcy bardzo różni. Jednak co innego wiedzieć, a co innego doświadczyć tej różnorodności. Poza tym, byłam oczarowana otwartością i podejściem do życia pracowników organizacji ale także lokalnych mieszkańców, których mogłam poznać. Podczas projektu nasze relacje były bardzo pozytywne, bo spędzaliśmy ze sobą także czas wolny. Myślę, że darzyliśmy się szacunkiem i sympatią.

Co chciałbyś/abyś zrobić teraz? Jakie są Twoje plany na przyszłość? 

Mam zamiar kontynuować pracę jako wolontariusz. Nie jest to jeszcze nic pewnego, więc nie powiem nic więcej. Jednak bardzo chciałabym pozostać na drodze, którą obrałam ponieważ wierzę, że w tej dziedzinie jest jeszcze wiele do zrobienia i poza tym chciałabym zmienić świat na lepsze!

Co zrobił/a byś dla ulepszenia swojego projektu EVS? 

Myślę, że mogliśmy zorganizować więcej przedsięwzięć z lokalnymi dziećmi np. sprzątanie plaży.Galeria zdjęć: