To było pełne wyzwań, ekscytujące i zmieniające doświadczenie. Zaczęło się od złożenia wniosku do projektu ESC dotyczącego ratowania żółwi w Turcji; po kilku tygodniach dostałem informację, że zostałem przyjęty i kupiłem bilety lotnicze. 

Zaczęło się od tego, że po raz pierwszy w życiu leciałam tranzytem, jechałam autobusem, w którym nikt nie mówił po angielsku, długo czekałam na samochód, który miał odebrać mnie i moją przyjaciółkę z jakiegoś przystanku, a wszystko to bez sygnału, próbując szukać jakiegokolwiek dostępu do Wi-Fi, żeby móc się komunikować z organizacją goszczącą. 

Głównym zadaniem podczas projektu było chodzenie co noc po plaży przez około 5 godzin z latarką i szukanie małych żółwików, które wykluwały się w nocy. Fantastycznym doświadczeniem było obserwowanie wybuchów gniazd lub wypuszczanie małych żółwików do wody i pływanie z nimi rano, obserwowanie momentu, w którym odkrywają, że potrafią pływać - było to coś niewiarygodnego i niezapomnianego. Były jednak momenty, kiedy wściekałem się na nasz świat. Widząc tony śmieci na plaży, które próbowaliśmy zbierać w ciągu dnia. Większość z nich stanowiły patyczki po lizakach, plastikowe torby, buty, lekarstwa i mikroplastik, które pokrywały kilka metrów kwadratowych plaży i nie dało się ich zebrać. Takie doświadczenie daje dużo czasu na refleksję nad kierunkiem, w jakim zmierza świat, działaniami krajów rozwijających się i rozwiniętych oraz zakresem aktywności ludzi. 

Poza ratowaniem żółwi i sprzątaniem plaży, projekt pozwolił mi poznać niesamowitych ludzi, z którymi po roku nadal utrzymuję kontakt, spełnić niektóre z marzeń, takich jak lot balonem w Kapadocji, wyjść poza swoją strefę komfortu i podróżować - wynajęcie samochodu na 3-dniową wycieczkę połączoną z podziwianiem widoków i spaniem w samochodzie na stacji benzynowej jest możliwe.

 

 

Nazwa projektu: Bank Młodych TalentówMERSİN MERSİN

Rodzaj projektu: Europejski Korpus Solidarności: Wolontariat Indywidualny Krótkoterminowy

Organizacja goszcząca: Akdeniz Üçüncü Göz Eğitim ve Gençlik Derneği, Third Eye Assosiation of Mediterrenian- T.E.A.M

Organizacja koordynująca / wspierająca: Fundacja CAT

Osoba kontaktowa Fundacji CAT: Karolina Kosowska

Lokalizacja:  MERSİN, Turcja 

Sfinansowano ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności