Na początku nie miałem sprecyzowanych oczekiwań co do projektu- ciekawiło mnie w jaki sposób można wykorzystać techniki stop motion w walce z rasizmem i dyskryminacją. Szkolenie ukazało mi jak wiele istnieje sposobów podejść do poważnych tematów, z czego wiele wydawało się nieoczywistych.

Dni miały ustalony plan, który w mojej opinii idealnie dzieliły dobę na czas pracy, integrację i czas wolny. Na przestrzeni 5 dni uczyliśmy się o dyskryminacji, obróbce zdjęć w programie After Effect oraz animacjach na podstawie zdjęć, co finalnie pozwoliło na zrealizowanie krótkiego filmu stop-motion o uniwersalnych problemach związanych ze społeczeństwami krajów uczestników szkolenia.

W czasie szkolenia poznałem parę ciekawych ćwiczeń oraz energizerów. Najbardziej w pamięci utkwiło mi ćwiczenie o wykluczeniu z grupy. Najpierw grupa wyobraża sobie, że pracuje w swojej najgorszej pracy o jakiej tylko może pomyśleć. Następnie wszyscy zostają członkami chóru, jednak tuż przed finałem jedna osoba oskarżana jest o zachowanie które zmniejsza szansę na wygranie konkursu. Jeżeli chór wygra, i tylko wtedy, członkowie chóru porzucą swoje prace koszmarów. Członkowie ćwiczenia muszą podjąć decyzję czy „wyrzucić” osobę obniżającą szanse na zwycięstwo czy jednak ryzykować i zostawić ją w zespole pomimo możliwych złych konsekwencji.

Prowadzący wywiązali się ze swoich zadań perfekcyjnie, dobrze kierując grupą lecz pozostawiając miejsce na kreatywność w warsztatach. Byli skuteczni w rozwiązywaniu problemów i pomagali w razie potrzeby lecz nie nakładali niepotrzebnej presji.

Najwięcej dała mi rozmowa z innymi uczestnikami kursu, jak wyglądają sprawy i problemy w ich krajach i jak oni sobie radzą z rasizmem, seksizmem oraz dyskryminacją. Ponadto nauczyłem się podstaw obsługi programu After Effect.

Najlepszy kontakt miałem z wolontariuszami z Macedonii, Rumunii, Włoch oraz Słowenii, generalnie dobry kontakt miałem z wszystkimi wolontariuszami uczestniczącymi w szkoleniu.

Nazwa projektu: Catroon YOUTHwork
Organizacja goszcząca: Asociación Cazalla Intercultural
Miejsce: Lorca (Hiszpania)
Termin: dzień przyjazdu 30 stycznia 2020, dni aktywności 31 stycznia - 5 lutego 2020, dzień wyjazdu 5 lutego 2020.  




Galeria zdjęć: