Wydarzenia upowszechniające odbyły się w trzech krajach, a ich gospodarzami były wszystkie organizacje zaangażowane w projekt. Spotkania odbyły się w podobnych ramach, a celem było osiągnięcie rezultatów projektu na poziomie krajowym, osobno - w tym przypadku w Polsce. Spotkanie to zostało zorganizowane w Polsce przez Fundację CAT z dodatkową agendą oceniającą cały projekt i omówiono przyszłą współpracę z koordynatorami z Onlus, OpenCom i Cazalla.

Istniała potrzeba zorganizowania tego wydarzenia w trzech różnych krajach, bo tylko tak partnerzy mogli uzyskać silniejsze wsparcie, stworzyć sieć kontaktów i zapewnić upowszechnianie na poziomie UE - angażując i poświęcając szczególną uwagę upowszechnianiu rezultatów projektu w IT, SP&PL.

Wydarzenie upowszechniające “NARZĘDZIA COACHINGOWE WSPIERAJĄCE ROZWÓJ OSOBISTY I ZAWODOWY MŁODYCH LUDZI” promowane przez Fundację Centrum Aktywności Twórczej odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, Leszno, Polska w dniu 28.04.2023 r. Miejsce zorganizowania spotkania upowszechniającego zostało wybrane nieprzypadkowo – stanowi centrum kultury i edukacji. Miejsce to jest często odwiedzane przez nauczycieli, osoby pracujące z młodzieżą, pracowników urzędu miejskiego, a także innych edukatorów. Informacja o wydarzeniu w formie zaproszenia została rozpowszechniona na plakatach informujących, zaproszeniach bezpośrednich oraz w internecie.

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację CAT miało formę konferencji i warsztatów. Wszystkie osoby zaproszone lub zainteresowane tematem coachingu w pracy z młodzieżą mogły przyjść na dwugodzinne spotkanie, które było otwarte dla wszystkich. Ze względu na zorganizowane zakończenie roku szkolnego klas maturalnych, obecność części nauczycieli i dyrektorów oraz władz miasta z działu edukacji okazała się niemożliwa.

Spotkanie w Polsce miało na celu rozpowszechnienie rezultatów projektu na poziomie krajowym w Polsce, jak również zamknięcie całego projektu przez koordynatorów partnerskich.

Zatem 28 kwietnia 2023 r. Fundacja Centrum Aktywności Twórczej zorganizowała:

1. Końcowe wydarzenie upowszechniające oraz

2. Spotkanie z koordynatorami projektu organizacji partnerskich.

Aby właściwie zorganizować to wydarzenie upowszechniające Fundacja CAT:

  • opracowała program imprezy;
  • zaprosiła odpowiednie zainteresowane strony;
  • przygotowała materiały związane z wydarzeniem;
  • upowszechniła informacje o wydarzeniu na plakatach oraz w internecie;
  • podzieliła się informacjami zwrotnymi z pozostałymi członkami partnerstwa za pomocą zdjęć, krótkiego sprawozdania i kopii listy obecności.

Impreza upowszechniająca miała na celu:

  • Zaproszenie według ustalonego klucza osób z różnych sektorów społeczeństwa do rozpowszechnienia projektu, uczynienia go widocznym i upowszechnienia rezultatów, IO1, IO2 oraz wniosków wypracowanych na poszczególnych etapach projektu (jako analiza badań - Podręcznik - odpowiedzi grupy testującej - platforma);
  • Zwiększanie widoczności projektu i upowszechnianie jego rezultatów na poziomie krajowym;
  • Zaproszenie osób pracujących z młodzieżą i młodych ludzi, którzy wzięli udział w projekcie, do opowiedzenia o swoich doświadczeniach i podniesienia świadomości na temat metodologii coachingu
  • Zaproszenie partnerów stowarzyszonych w celu promowania refleksji nad kolejnymi krokami i stworzenia pomostu między NFE, pracą z młodzieżą i sektorem polityki;
  • Organizowanie spotkań w grupach i warsztatów w celu przeanalizowania narzędzi projektu i omówienia sposobów ich wdrożenia na poziomie krajowym;
  • Uwidocznienie projektu i programu;
  • aproszenie instytucji FE, nauczycieli, dyrektorów szkół, aby promować rezultaty projektu i stworzyć pomost między pracą z młodzieżą, NFE iFE;
  • ozpowszechnianie narzędzi i rezultatów projektu wśród szerszej grupy i publiczności;
  • Zamknięcie i uczczenie zakończenia projektu.

 

W trakcie konferencji został wyjaśniony projekt, a także były dostępne odpowiednie kanały do przedstawienia jego rezultatów, ale także odbyły się mieszane dyskusje, stanowiące próbę wezwania do działania, jako praktycznej strony projektu. W ten sposób trwałość projektu może być większa, ponieważ będzie on kontynuowany po zakończeniu.

Spotkanie zostało zorganizowane w następujący sposób:

 

  1. Końcowe wydarzenie upowszechniające zostało zorganizowane w formie konferencji.

W celu rozpowszechnienia projektu, uwidocznienia i upowszechnienia rezultatów, IO1, IO2 i przedstawienia wniosków wypracowanych na etapach projektu zaproszono osoby z różnych grup społecznych. Jednak część z zaproszonych osób nie mogła uczestniczyć w tym spotkaniu, stąd w dalszej kolejności zaproszono również młodzież z ostatnich klas.

Wydarzenie odbyło się 28.04.2023 w godzinach od 12:00 do 14:00. Ponieważ ta konferencja jest ostatnią i była przeprowadzona przez beneficjenta projektu – Fundację CAT, zgromadziła w sumie 35 osób z kraju (w różnym wieku i z różnych środowisk: uczniowie, studenci, młodzież, nauczyciele i doradcy zawodowi, osoby pracujące z młodzieżą) i 3 osoby z zagranicy (po jednej osobie z organizacji partnerskiej (Cazalla, OpenCom i Onlus). Dodatkowo, każdy z koordynatorów organizacji partnerskiej również dołączył do działań, podczas końcowego wydarzenia upowszechniającego, aby wspierać PL i dzielić się własnymi wnioskami na temat KA2 i partnerstwa. Uczestnicy zagraniczni wzięli również czynny udział, dzieląc się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami, opiniami nt. Przewodnika i kursu MOOC i wnioskami z całego projektu. Koordynatorzy zagraniczni przedstawili organizacje partnerskie, a także ich udział w tworzeniu rezultatów pracy intelektualnej w ramach przedmiotowego projektu. Ponadto zaproszono doradcę zawodowego, który przedstawił słuchaczom rolę doradcy zawodowego w życiu dzieci i młodzieży i możliwość wykorzystania Przewodnika w pracy zawodowej.

W pierwszej części uczestnicy w prezentacji przedstawiono organizacje biorące udział w projekcie, ich role, przedstawiono ideę projektu Coaching Tools, jego cele i wyniki intelektualne. W ten sposób uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z Przewodnikiem, który został zaprezentowany w formie fizycznej (każdy uczestnik otrzymał torbę z gadżetami promującymi projekt) oraz z uzupełniającym go kursem online MOOC. Dodatkowo rozpowszechniono na gadżetach promujących projekt link do strony projektu, gdzie m.in. zostały umieszczone rezultaty pracy intelektualnej – Przewodnik w formie pdf (wydanie w języku angielskim, polskim, włoskim oraz hiszpańskim) oraz link do kursu online MOOC.

Po prezentacji projektu Coaching Tools i Przewodnika, wspólnie z moderatorami prowadzącymi spotkanie, Fundacja CAT przeprowadziła jedno z działań w nim zawartych, aby uczestnicy mogli z pierwszej ręki doświadczyć i zetknąć się z tematem narzędzi coachingowych i edukacji pozaformalnej. Spotkanie zakończyło się krótkim podsumowaniem oraz serią pytań i odpowiedzi, m.in dyskutując jak wdrożyć metodologię coachingową stworzoną w niniejszym projekcie na poziomie krajowym. 

Zatem zaproszono osoby pracujące z młodzieżą i młodych ludzi, którzy brali udział w projekcie, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach i podnieśli świadomość na temat metodologii coachingu.

Fundacja CAT otrzymała bardzo pozytywne opinie na temat zawartości Przewodnika oraz kursu online MOOC. Po dodatkowej prezentacji w mediach społecznościowych projektu, a także na stronie internetowej projektu, wiele osób wykazało zainteresowanie i chęć posiadania kopii. Zatem nastąpiło wzmocnienie widoczności projektu i upowszechniania rezultatów projektu na poziomie krajowym.

Podsumowując - wnioski płynące z końcowego wydarzenia upowszechniającego zostały przedstawione na spotkaniu ewaluacyjnym.

 

  1. Spotkanie z koordynatorami partnerów w celu oceny projektu i omówienia przyszłej współpracy.

W dniu 28 kwietnia 2023 r. oprócz Wydarzenia upowszechniającego w Lesznie odbyło się ostatnie spotkanie projektowe TPM4, na którym to spotkaniu projektowym podsumowano całokształt pracy projektowej, wskazano słabe i mocne strony projektu i pracy nad nim. Podczas tego spotkania dokonano oceny wszystkich etapów projektu, w zakresie: komunikacji i jej kanałów, przygotowania do działań, organizacji w trakcie projektu. Zatem dokonano ewaluacji projektu. Ponownie sprawdzono rozliczenia finansowe. Partnerzy przekazali brakującą dokumentację w oryginalnej wersji, potwierdzającej realizację działań i IO-sów, które są niezbędne Fundacji Centrum Aktywności Twórczej, jako beneficjentowi projektu. Uczestnicy spotkania ocenili produkty intelektualne wytworzone w ramach projektu. Porównano cele początkowe z celami osiągniętymi.

Przede wszystkim koordynator projektu podziękował partnerom za współpracę, za zaangażowanie, za pracę nad projektem, w wyniku którego powstały produkty intelektualne IO1 I IO2. W trakcie spotkania powstała dyskusja nad chęcią przyszłej pracy nad kolejnymi projektami w gronie partnerów. Każdy uczestnik wyraził chęć przyszłej pracy z partnerami, z którymi przebiegała współpraca nad projektem "COACHING TOOLS'.

Koordynator finansowy projektu przypomniał o dacie zakończenia projektu i przygotowania raportu końcowego i ostatecznego rozliczenia finansowego projektu.

Uczestnicy zebrali elementy do raportu końcowego i koordynator projektu przedstawił jego elementy.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się także nad dalszą strategią dla trwałości projektu oraz trwałości narzędzi i coachingu na poziomie lokalnym i krajowym.

Podsumowano także refleksje płynące z konferencji i kolejne ważne kroki, które należy podjąć, aby - z jednej strony - zamknąć projekt; z drugiej - kontynuować współpracę z interesariuszami zaangażowanymi w Wydarzenia upowszechniające.

Oprócz zapoznania się z organizacją goszczącą, pracą projektową, jak i uczestnictwem w Wydarzeniu upowszechniającym, w którym partnerzy wzięli również czynny udział, zespół projektowy znalazł czas na wspólne tradycyjne polskie posiłki. Jak zwykle, podczas nieformalnych spotkań i tym razem zacieśniła się współpraca między partnerami oraz wymieniono się doświadczeniami w organizacji pracy. Czas na dyskusję, pytania i odpowiedzi. W trakcie trwania spotkania koordynator z Fundacji CAT monitorował frekwencję uczestników. Końcowo – uczestnicy spotkania podpisali listę obecności potwierdzające uczestnictwo na spotkaniu i otrzymali certyfikaty uczestnictwa potwierdzające udział w spotkaniu TPM4.

Jak w każdym spotkaniu projektowym i tym razem nastąpiła wymiana doświadczeń partnerów.



Galeria zdjęć: