Wydarzenia upowszechniające odbyły się w trzech krajach, a ich gospodarzami były wszystkie organizacje zaangażowane w projekt. Spotkania odbyły się w podobnych ramach, a ich celem było osiągnięcie rezultatów projektu na poziomie krajowym, osobno - w tym przypadku we Włoszech, na Sardynii. Istniała potrzeba zorganizowania tego wydarzenia w trzech różnych krajach, bo tylko tak partnerzy mogli uzyskać większe wsparcie, stworzyć sieć kontaktów i zapewnić upowszechnianie na poziomie UE - angażując i poświęcając szczególną uwagę potrzebną do upowszechniania rezultatów projektu w IT, SP&PL.

20.04.2023 r. Onlus zorganizowało Wydarzenie upowszechniające.

Aby właściwie zorganizować to wydarzenie Onlus::

-opracowało program imprezy;

-zaprosiło odpowiednie zainteresowane strony: osoby pracujące z młodzieżą,

-przygotowało materiały związane z wydarzeniem;

-upowszechniło informacje o wydarzeniu na afiszach oraz w mediach społecznościowych;

-podzieliło się informacjami zwrotnymi z pozostałymi członkami partnerstwa za pomocą zdjęć, krótkiego sprawozdania i kopii listy obecności.

Upowszechnianie miało na celu:

- Zaproszenie kluczowych osób z różnych sektorów społeczeństwa do rozpowszechnienia projektu, uwidocznienia go i upowszechnienia rezultatów, IO1, IO2 i wniosków wypracowanych na poszczególnych etapach projektu (jako analiza badań - Podręcznik - odpowiedzi grup testujących - MOOC);

- Zwiększenie widoczności projektu i upowszechnianie jego rezultatów na poziomie krajowym;

- Zaproszenie osób pracujących z młodzieżą i młodych ludzi, którzy wzięli udział w projekcie, do opowiedzenia o swoich doświadczeniach i podniesienia świadomości na temat metodologii coachingu;

- Zaproszenie partnerów stowarzyszonych w celu promowania refleksji nad kolejnymi krokami i stworzenia pomostu między NFE, pracą z młodzieżą i sektorem polityki;

- Organizowanie spotkań w grupach i warsztatów w celu przeanalizowania narzędzi projektu i omówienia sposobów ich wdrożenia na poziomie krajowym;

- Uwidocznienie projektu i programu;

- Zaproszenie instytucji FE, nauczycieli, dyrektorów szkół, aby promować rezultaty projektu i stworzyć pomost między pracą z młodzieżą, NFE iFE;

- Rozpowszechnianie narzędzi i rezultatów projektu wśród szerszej grupy i publiczności;

- Zamknięcie i uczczenie zakończenia projektu.

W trakcie wydarzenia zostały wyjaśnione założenia projektu, a także odbyły się dyskusje na temat jego rezultatów oraz dyskusje mieszane, których celem było wezwanie do działania, jako praktycznej strony projektu. Dało to możliwość zapewnienia trwałości projektu może i kontynuowana po jego zakończeniu. Grupą docelową w Wydarzeniu są osoby pracujące z młodzieżą, wychowawcy, doradcy zawodowi, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele partnerów stowarzyszonych i innych partnerów lokalnych i krajowych.

Wydarzenie upowszechniające promowane przez Cooperative Sociale Millepiedi Onlus odbyło się w Sali Konferencyjnej Biblioteki "I Sufeti" - Piazza De Gasperi, 1 w Sant'Antioco 20.04.2023 r. przez dwie godziny po południu (od 16:30 do 18:30).

Aktywnie uczestniczyło w nim ponad 28 osób w różnym wieku i z różnych środowisk: nauczyciele, wychowawcy, pracownicy socjalni i decydenci polityczni z trzech różnych gmin na południu Sardynii, gdzie Onlus działa w zakresie zarządzania usługami poradnictwa dla młodzieży.

W szczególności obecność nauczycieli, którzy pracują w szkole średniej z 14-19-latkami, pozwoliła Onus rozpocząć dyskusję na temat dalszych możliwości spotkań, aby móc eksperymentować z narzędziami Przewodnika w klasie i móc formować nauczycieli "poprzez doświadczenie" w zakresie korzystania z metodologii opisanych w Przewodniku.

Onlus przedstawiła także strukturę MOOC i opowiedziała o możliwościach dogłębnego studiowania różnych metodologii nauczania orientacji, które są zawarte w dedykowanym module.

Udział pracowników socjalnych pozwolił również na porównanie wielozawodowego podejścia Przewodnika i wygenerował refleksje na temat możliwości organizowania wielozawodowych spotkań szkoleniowych, podczas których można dzielić się narzędziami i pomysłami na walkę z ubóstwem edukacyjnym w celu zintegrowanego planowania między szkołami, gminami i organizacjami pracującymi z młodymi ludźmi i dla nich.

Obecność trzech decydentów politycznych z gmin Sant'Antioco, San Giovanni Suergiu i Calasetta sprzyjała wymianie dobrych praktyk i nowych pomysłów na przyszłą współpracę oraz dalsze możliwości rozpowszechniania projektu na poziomie lokalnym.

Zamiarem Onlus, biorąc pod uwagę sukces odniesiony przez uczestników pod względem zainteresowania tematem poradnictwa, jest zorganizowanie kolejnych seminariów tematycznych mających na celu pogłębienie każdej z metodologii nauczania poradnictwa opisanych w Przewodniku i umożliwienie tego również poprzez zaangażowanie nauczycieli Szkoły Podstawowej, bo we Włoszech Ministerstwo Edukacji wydaje dyrektywy w sprawie wdrażania nauczania poradnictwa jako narzędzia zapobiegającego przedwczesnemu kończeniu nauki.



Galeria zdjęć: