Wolontariat zagraniczny - przewodnik!
Zastanawiasz się nad wyjazdem na wolontariat zagraniczny, ale nie wiem co musisz zrobić? Anna, wolontariuszka z Hiszpanii, przygotowała dla Ciebie publikację, która pomoże Ci się przygotować do dojęcia decyzji o rozpoczęcia projektu, który zmieni Twoje życie!Anna Guillén Ramos - długoterminowa wolontariusza EVS, goszczona w ramach projektu DIVE opracowała dla Was przewodnik "All you need to know about the project that will change your live: ESC volunteering activities". Zachęcamy Was do pobrania publikacji!
Nie do końca wiecie czym jest Europejski Korpus Solodiarności (ESC) i kto może skorzystać z projktów wolontariackich? - Nie martwicie się, już wyjaśniamy!
Europejski Korpus Solidarności wystartował już w 2016 r. jako inicjatywa umożliwiająca młodym ludziom w wieku 18-30 zdobywanie doświadczenia, rozwój osobisty i zawodowy oraz pracę na rzecz budowania solidarności w całej Europie. Dotychczas działania finansowane były z różnych programów europejskich. Do chwili obecnej ponad 60 000 młodych ludzi zarejestrowało się na stronie Europejskiego Korpusu Solidarności, ponad 5 000 zaczęło realizować już swoje projekty.
28 państw członkowskich Unii Europejskiej może w pełni uczestniczyć we wszystkich działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności. Ponadto udział w niektórych działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności jest otwarty dla organizacji z państw należących do EFTA/EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, krajów kandydujących do UE: Turcji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii oraz krajów partnerskich.
Program daje możliwość realizacji działań, które będą odpowiedzią na ważne tematy społeczne. Wszystkie działania muszą mieć charakter solidarnościowy, jednocześnie dając możliwość młodzieży zdobywania nowych doświadczeń, rozwijania kompetencji i umiejętności.
Projekty wolontariatu zapewniają młodym ludziom możliwość wykonywania pracy wolontariackiej w kraju lub za granicą. Działania wolontariuszy odpowiadają na ważne potrzeby społeczne, przyczyniają się do wzmacniania społeczności i jednocześnie umożliwiają wolontariuszom zdobycie praktycznego doświadczenia, umiejętności i kompetencji niezbędnych do zdobywania nowej wiedzy, rozwoju osobistego, społecznego, obywatelskiego oraz zawodowego. W praktyce oznacza to zwiększanie ich szanse zatrudnienie.
Wolontariusze mogą realizować swoje projektu w kraju lub za granicą. Niezbędne jest zarejestrowanie się w bazie Europejskiego Korpusu Solidarności: https://europa.eu/youth/SOLIdARity_pl
Charakterystyka:
Długość pobytu wolontariuszy: 2-12 miesięcy
Zasięg geograficzny: kraje UE, Kraje Partnerskie
Finansowanie w ramach projektu: zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe, koszty podróży, ubezpieczenie, wsparcie językowe, koszty organizacyjne
źródło: https://eks.org.pl/o-korpusie/