W dniach od 17 do 25 sierpnia 2019 roku wraz z siódemką pozostałych uczestników z Polski, wzięłam udział w kursie treningowym z programu Erasmus + o nazwie Empowering Young People through Culture and Creativity. Kurs odbył się w Turcji, w miejscowości Urgup, w malowniczej Kapadocji. Wzięły w nim udział grupy z 5 krajów: Polski, Rumunii, Bułgarii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii – która była organizatorem projektu.

Projekt rozpoczął się od przedstawienia każdej organizacji oraz poznania siebie nawzajem. Dzięki zabawie w „szybkie randki” dostaliśmy możliwość porozmawiania i poznania innych uczestników. Podczas pierwszego dnia zostaliśmy także podzieleni na grupy, w których mieliśmy stworzyć finalny produkt kursu. By poznać się bliżej z członkami grupy, a także by odkryć kulturę i uroki Turcji, zagraliśmy w grę miejską, w której między innymi musieliśmy odwiedzić miejscowe muzeum, zrobić sobie zdjęcie z taksówarzem z wąsami oraz ugotować jajko, w jednym z pobliskich domów. Dzień zakończył się wieczorkiem kulturowym, podczas którego każda grupa zaprezentowała swój kraj, jego atrakcje i smakołyki.

Drugi dzień rozpoczął się od wykładu na temat kreatywności i kultury. Następnie, grupa rumuńska przygotowała dla wszystkich uczestników warsztaty plastyczno-techniczne, podczas których nauczyliśmy się robić na drutach, wyszywać, a także tworzyć kreatywne malowidła na kamieniach czy papierowych wachlarzach. Tego dnia sztuki nie było końca, po południu czekały na nas warsztaty z malowania na wodzie – słynnej tureckiej sztuki Ebru. Myślę, że każdy z nas chwali się teraz swoim „arcydziełem” wśród rodziny i przyjaciół.

Podczas kolejnych dwóch dni zwiedzaliśmy Kapadocję i poznawaliśmy jej historię. Odwiedziliśmy międzi innymi: Imagination Valley, Pottery Museum, Monks Valley oraz Cardak Underground City. Mieliśmy także okazję podziwiać przepiękne balony w Love Valley oraz udaliśmy się na pieszą wędrówkę po Pancarlik Valley.

Po dwóch dniach pełnych wrażeń i cudownych krajobrazów, przyszedł czas na poznanie narodowych tańców krajów partnerskich. Nasza grupa przygotowała lekcję poloneza, która okazała się „strzałem w dziesiątkę”! Wszyscy chętnie wzięli w niej udział i stworzyliśmy piękny układ. Następnie, każda z grup rozpoczęła pracę nad finalnym projektem i prezentacją. W mojej grupie znalazły się osoby z Turcji, Bułgarii i Wielkiej Brytanii. Postanowiliśmy stowrzyć grę edukacyjną, która będzie sprawdzała wiedzę zdobytą podczas projketu, a także rozwijała komunikację oraz pracę w grupie. Pod presją czasu uczestnicy musieli rozwiązać trzy zadania. Kluczowa była dla nas komunikacja między członkami w grupie, więc w ostatnim zadaniu wykorzystaliśmy różne języki, tak więc zagadkę można było rozwiązać przy aktywnym udziale całej grupy.

Ostatniego dnia szkolenia, uczyliśmy się pisać projekty unijne. Uważam, że był to bardzo wartościowy warsztat, poznaliśmy najważniejsze punkty pisania projektu, a także mieliśmy szansę podzielić się własnymi pomysłami na projekty. Po południu nastąpiła ceremonia rozdania certyfikatów i nastał czas pożegnań. Choć ciężko nam było powiedzieć „do widzenia”, to jednak wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy spędzić wspólnie tych kilka dni w tak cudownym miejscu.

Uważam, że projket był bardzo dobrze zorganizowany i w pełni spełnił moje oczekiwania. Na pewno wykorzystam kilka gier, które poznałam w czasie kursu, w mojej pracy. Ponadto, poszerzyłam moje znajomości i wiedzę o pisaniu projketów. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się napisać swój własny. Z całego serca polecam wyjazdy na projekty z programu Erasmus+.




Galeria zdjęć: