Celem projektu jest wsparcie działań solidarnościowych na terenie działań Fundacji CAT (Leszno i subregion leszczyński) poprzez zaangażowanie ośmiu wolontariuszy długoterminowych w taki sposób, że włączą się oni w organizacji (zgodnie ze swoimi dyspozycjami, kompetencjami oraz motywacjami do podjęcia wolontariatu). Podczas rekrutacji i selekcji uczestników duży nacisk położy zostanie na odpowiedni doboru wolontariuszy do profilu działalności Fundacji CAT oraz do obecnie istotnych kwestii społecznych w regionie leszczyńskim (ubóstwo, postawy rasistowskie i ksenofobiczne, obawy związane z międzykulturowością, problemy wynikłe z braku doinformowania odnośnie zmian klimatycznych), które zdiagnozowano na podstawie bieżącej pracy – zarówno z wolontariuszami krajowymi, jak i innymi instytucjami NGO, działającymi na wspomnianym obszarze. 

 

Wolontariat długoterminowy jest w odczuciu wnioskodawcy bardzo dobrym narzędziem pracy, zarówno w kwestii pracy z samym wolontariuszem (rozpoznanie jego potrzeb, monitorowanie procesu uczenia się, dopasowanie aktywności do jego kompetencji i priorytetów rozwoju osobistego, kulturowego, zawodowego, społecznego i edukacyjnego, przemyślane rozplanowanie działań i osiągnięć), ale też jest wartościowy dla Fundacji CAT jako dla organizacji (daje możliwość uzyskania działań stabilnych, o długofalowym charakterze, efektywnych, skutecznych oraz, co istotne, społecznie widocznych).

 

W projektowaniu działań wolontariackich o charakterze solidarnościowym we wniosku, Fundacja CAT brała pod uwagę przede wszystkim kwestie społecznie istotne z perspektywy subregionu leszczyńskiego, Strategię UE dla młodzieży na lata 2019-2027 oraz warunki możliwości zaangażowania młodzieży i/lub kierowania do nich działań, w których udział wezmą lub też przeprowadzą wolontariusze zagraniczni. 

Formy zaangażowania wolontariuszy będą miały na celu wsparcie ich procesu uczenia się, wsparcie misji organizacji oraz zwiększenie widoczności działań wnioskodawcy oraz Programu EKS. Uczestnicy projektu będzie młodzież z mniejszymi szansami.

 

Cele projektu:

I. Poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej w Lesznie i na terenie regionu leszczyńskiego poprzez zwiększenie ilości aktywności promujących europejskie wartości, solidarność, obywatelstwo europejskie, funkcjonowanie wspólnoty

europejskiej oraz zwiększenie zasięgu działań (dzięki wzmocnieniu organizacji poprzez obecność wolontariuszy) o charakterze podnoszącym kompetencje językowe, społeczne i kulturowe względem społeczności lokalnej.

 

II. Realizacja działań o charakterze międzykulturowym i międzynarodowym, które to działania mają przyczynić się do złagodzenia nastawienia rasistowskiego i ksenofobicznego, obecnego wśród Mieszkańców subregionu leszczyńskiego, a które ma charakter narastający w związki z coraz większą ilością migrantów zarobkowych, osiedlających się w regionie. Jednocześnie, Fundacja CAT chce minimalizować radykalizm wśród młodzieży poprzez promowanie pluralizamu światopoglądowego i różnorodności.

 

III. Zwiększenie wiedzy na temat działań solidarnościowych wyrażonych w formie wolontariatu pośród społeczności lokalnej – zwrócenie uwagi na włączanie społeczne, młodzież z mniejszymi szansami, konieczność zmian społecznych i ważność inicjatyw oddolnych.

 

IV. Podniesienie poziomu poinformowania pośród lokalnej społeczności na temat Programu Europejski Korpus Solidarności, różnic w stosunku do

wolontariatu europejskiego Erasmus+ oraz, w odniesieniu do młodzieży, szans jakie pojawiają się w związku z uczestnictwem (na polu osobistym, lokalnym, międzynarodowym). 

 

V. Podniesienie kompetencji związanych z inicjatywnością, samodzielnością, poczuciem sprawstwa, zwiększenie, działaniem akcyjnym, umiejętnością rozpoznawania i reakcji na bieżące sytuacje społeczne na szczeblu lokalnym i

międzynarodowym pośród uczestników z mniejszymi szansami. 

 

VI. Promocja, upowszechnianie i dzielenie się praktykami w zakresie solidarności, otwartości, tolerancji i poszanowania praw człowieka ze społecznością lokalną na poziomie personalnym i instytucjonalnym. 

 

VII. Uwrażliwienie na potrzeby lokalnej społeczności- wskazanie na konieczność bycia uważnym, reagującym i solidarnym obywatelem – zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. 

 

VIII. Zwiększenie zasięgu działalności wnioskodawcy poprzez rozszerzenie jego sieci partnerstw zagranicznych, wzmocnienie jego wizerunku na poziomie lokalnym. 

 

IX. Rozwinięcie działalności Leszczyńskiego Centrum Wolontariatu, który kieruje swoje działania do społeczności lokalnej, kładąc duży akcent na identyfikację problemów w sposób oddolny. LCW angażuje młodych ludzi do ich łagodzenia/rozwiązywania i od roku 2014 jest jedynym działaniem na terenie subregionu leszczyńskiego, agregującym młodzież z mniejszymi szansami do działania na rzecz spraw społecznie istotnych.

 

Główne tematy projektu: 

• Włączanie

• Rozwój społeczności

• Prawa człowieka

 

Projekt składa się z dwóch mobilności: A1 (365 dni aktywności + 2 dni podróży) i A2 (304 dni aktywności + 2 dni podróży). 4 zagranicznych wolontariuszy w wieku 18-30 lat. Będą oni realizować działania wspierające Fundację CAT w realizowanych przez nią następujących działaniach:

 

I. Leszczyńskie Centrum Wolontariatu

Wolontariusze wesprą działania Fundacji w taki sposób, że włączą się do działalności Leszczyńskiego Centrum Wolontariatu, prowadzonego od 2014. Będą oni mieli szansę na poznanie polskich wolontariuszy, integrację, wymianę doświadczeń. W ramach współpracy z LCW, będą przygotowywać i prowadzić samodzielnie zajęcia sportowe (przy wsparciu językowym ze strony polskich wolontariuszy) o charakterze otwartym dla młodzieży leszczyńskiej.

Wolontariusze będą prowadzić spotkania Akcja-Reakcja. LCW zajmuje się również promocją wolontariatu, działań solidarnościowych, Programów Unii Europejskiej i mobilności, w związku z czym wolontariusze będą prowadzić zajęcia w szkołach, przedstawiając Program Europejski Korpus Solidarności, Erasmus+, Portal Młodzieżowy, działania Eurodesk Polska oraz korzyści w kontekście samorozwoju, jakie płyną z mobilności i aktywnego obywatelstwa.

 

Wolontariusze zagraniczni w ramach działania LCW będą organizować m.in. Chill-Out ZONE (świetlica dla młodzieży), będą promować ideę solidarności, wolontariatu oraz mobilności transgranicznych, dzięki temu będą mieć szansę na integrację z lokalną społecznością, nowe znajomości oraz zrozumienie specyfiki pracy wnioskodawcy z młodzieżą oraz jej problemów i obecnych wyzwań, w szczególności kwestie zdrowia psychicznego oraz radzenia sobie ze stresem. Prowadzone będą zajęcia z wykorzystaniem technik relaksacyjnych, jogi, trening asertywności oraz warsztaty manualne DYI. Wolontariusze prowadzić będą zajęcia zgodnie ze swoimi dyspozycjami i kompetencjami, ich projektowanie trenować będzie samodzielność i inicjatywność w pracy. Wolontariusze prowadzić będą również kawiarenki wolontariackie. Są to spotkania opisujące projekty wolontariackie dla lokalnych wolontariuszy oraz młodzieży, realizowane na terenie leszczyńskiego Ratusza w Bibliotece Ratuszowej.

 

II. Streetworking – pedagogika ulicy

W ramach tego działania wolontariusze będą pracować z młodzieżą, która spędza dużo czasu poza domem rodzinnym, na “ulicy”, organizując sobie czas samemu bez wsparcia i opieki odpowiedzialnych osób dorosłych. Praca prowadzone będzie w dzielnicach i na osiedlach zdegradowanych społecznie, gdzie zamieszkuje większa niż gdzie indziej ilość rodzin, w których kumulują się rożnego rodzaju problemy tj. ubóstwo, bezrobocie, alkoholizm, przemoc domowa, deficyt umiejętności wychowawczych i zaradności życiowej.

Wolontariusze-streetworkerzy będą docierać do młodych osób, nie uczęszczających do okolicznych świetlic wychowawczych i nie biorących udziału w zajęciach klubów sportowych i domów kultury. Ideą działania będzie przyciągnięcie młodzieży z mniejszymi szansami do wnioskodawcy, przedstawienie im oferty potencjalnego rozwoju oraz zachęcenie do korzystania ze świetlicy dla młodzieży i brania udziału w aktywnościach oferowanych przez wnioskodawcę.

 

III. Kafejka Językowa

Wolontariusze będą wspierać działania Fundacji, która prowadzi od 2014 Kafejkę Językową dla mieszkańców subregionu leszczyńskiego, dla której w 2019 roku uzyskała European Language Label. Kafejka stosuje metody edukacji poza-formalnej w nauczaniu języka, immersję językową oraz podnosi świadomość międzykulturowa uczestników dzięki kontaktom z obcokrajowcami. W tym działaniu wolontariusze występować będą w roli konwersatorów, pomagając w uczeniu się języka obcego uczestnikom ze społeczności

lokalnej Leszna przy jedoczesnym trenowaniu własnych kompetencji komunikacyjnych oraz językowych. Udział w działaniu ma za zadanie również poprzez promocję różnorodności kulturowej oraz wielojęzyczności zapobieganie postawom ksenofobicznym i rasistowskim w regionie. Działanie to zwiększy również komfort i pewność siebie w zakresie posługiwania się językiem obcym, zarówno pośród uczestników, jak i pośród wolontariuszy, ma na celu również przełamanie barier związanych z deficytami gramatycznymi czy słownictwem.

 

IV. Bieżąca praca Fundacji Centrum Aktywności Twórczej

Wolontariusze będą wspierać również wnioskodawcę w jego pracy biurowej- prowadząc korespondencję z organizacjami partnerskimi w zakresie wymian młodzieży i szkoleń oraz wolontariatu, prowadzić działania promocyjne na zewnątrz oraz pomagać w rekrutacji wolontariuszy na wolontariat krótkoterminowy (opracowując infopacki, prowadząc korespondencję, videorozmowy). Wolontariusze będą zaangażowani do promowania projektów i działań DEOR dla projektów międzynarodowych Europejski Korpus Solidarności, Erasmus+, punktu Eurodesk prowadzonego przez Fundację CAT oraz poprzez publikowanie relacji oraz współprowadzenie szkoleń przedwyjazdowych.

 

Profil uczestnika (kryteria wynikające z założeń programu EKS):

- ukończony 18 rok życie i nie więcej niż 30 lat w dniu rozpoczęcia aktywności,

- spełnianie kryteriów uczestnika z mniejszymi szansami (trudności edukacyjne, przeszkody społeczne, ekonomiczne, zdrowotne, kulturowe lub geograficzne),

- znajomość języka angielskiego w stopniu pozwalającym na podstawową komunikację,

- brak przeszkód do uczestnictwa w zajęciach na świeżym powietrzu,

- wyartykułowana motywacja do uczestnictwa w projekcie,

 

W pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby z następującymi przeszkodami społecznymi:

• Przeszkody ekonomiczne

• Różnice kulturowe

• Przeszkody geograficzne

 

Na zakończenie wolontariatu uczestnicy otrzymają:

• dokument Europass - Mobilność

• Youthpass

• Europass - Paszport Językowy

• rekomendacje od Fundacji Centrum Aktywności Twórczej w języku angielskim

• certyfikat Europejski Korpus Solidarności w języku angielskim i języku ojczystym wolontariusza (jeśli jest dostępny)