Nazwa projektu: Volunteering as an Engine for Solidarity
Typ projektu: ESC
Organizacja goszcząca: MOJU - Associação Movimento Juvenil em Olhão
Miejsce: Olhão, Portugalia
Data: od 01/04/2022 do 31/03/2023
Przedział wiekowy: 18-30
Liczba wolontariuszy: 5
 

Opis projektu: VESSEL - Volunteering as an Engine for Solidarity, Social Engagement and Learning opportunities (Wolontariat jako siła napędowa solidarności, zaangażowania społecznego i możliwości uczenia się) to projekt wolontariacki, w którym bierze udział kilku wolontariuszy z różnych krajów, podzielonych na różne okresy czasu. Wolontariusze zostaną umieszczeni na okres 12 miesięcy (1 rok) w Olhão, gdzie będą mieli okazję poznać zupełnie inną kulturę i sposób życia, nauczyć się i doświadczyć nowych rzeczy, a także wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte w swoich krajach, aby móc działać jako łącznik między organizacjami partnerskimi. Wolontariusze będą zaangażowani w działania i projekty realizowane przez Organizację Goszczącą, a także będą zachęcani do tworzenia i realizacji własnych projektów/pomysłów. W tej chwili mamy 3 różne miejsca w dzielnicach, gdzie wolontariusze pracują z dziećmi i młodzieżą, pomagając im w odrabianiu lekcji i prowadząc codziennie różne sesje/warsztaty.

SZKOLENIE W CZASIE TRWANIA PROJEKTU
Portugalska Narodowa Agencja Programu Erasmus+ "Młodzież w działaniu" przeprowadzi szkolenie po przyjeździe i szkolenie śródokresowe. OLS będzie oficjalnym narzędziem wykorzystywanym do nauki języka portugalskiego podczas trwania projektu. Ponieważ działania projektowe wymagają pracy i komunikacji z innymi ludźmi, konieczne i ważne jest, aby wolontariusze starali się mówić, aby móc wykonywać swoje obowiązki. W tym celu przewidziane są 3 godziny lekcyjne języka portugalskiego tygodniowo.

Profil uczestników: Proces selekcji wolontariuszy ma być przejrzysty i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Nie ma preferencji co do płci, wieku czy kierunku studiów. Szczególną uwagę zwraca się jednak na analizę zainteresowania wolontariuszy pracą z dziećmi i młodzieżą z mniejszymi szansami i zagrożoną wykluczeniem, ponieważ to właśnie oni będą głównym celem proponowanych działań. Fakt, że wolontariusz ma pewne doświadczenie związane ze stowarzyszeniami młodzieżowymi, jest postrzegany jako pozytywny czynnik rozwoju działań/projektów, ale nie będzie stanowił punktu wykluczającego przy podejmowaniu decyzji.

Wyżywienie i zakwaterowanie
Wolontariusze będą mieszkać w umeblowanym, wynajmowanym mieszkaniu, dzielonym z innymi wolontariuszami, w pobliżu biura i niedaleko centrum miasta. Mieszkanie posiada wszystkie niezbędne udogodnienia i jest podzielone na różne pokoje, kuchnię i łazienkę (łazienki). Wolontariusze mają do dyspozycji własną sypialnię lub dzielą ją z innym wolontariuszem, wspólną kuchnię i łazienkę(i). Każdy wolontariusz otrzymuje miesięczną składkę na wyżywienie. Wolontariusze otrzymują miesięczne kieszonkowe w wysokości określonej przez Europejski Korpus Solidarności. Kwota ta będzie wypłacana na początku każdego miesiąca.


Uwaga! Każdy uczestnik musi posiadać dowód osobisty lub paszport!
 
Zgłoszenia:

Jeśli jesteś chętny prosimy o kontakt z Wiktorią Walenciak - Koordynatorką Projektów Międzynarodowych (wiktoria@fundacja-cat.pl). 
Oczekujemy pełnego zaangażowania i aktywnego udziału w projekcie, a także prowadzenia działań upowszechniających po jego zakończeniu.

PROSIMY O SPRAWDZENIE ZAŁĄCZNIKÓW NA DOLE STRONY!