Relacja Natalii Makałowskiej oraz Edyty Borowczak

Chciałyśmy dowiedzieć się więcej na temat tańca, by później pokazać innym nauczycielom i innym osobom, że taniec może być świetną zabawą. Chciałyśmy nauczyć się tańców narodowych z innych krajów. Nasze oczekiwania zostały spełnione. Nauczyłyśmy się kilku tańców, a nawet otrzymałyśmy piosenki w wersji mp3.

TEMAT: taniec jako narzędzie w edukacji międzykulturowej

CELE PROJEKTU:

- Wspieranie wymiany kulturalnej poprzez taniec

- Wzmocnienie partnerstwa Erasmus +

- Wzmocnienie nauczania międzykulturowego w europejskich projektach młodzieżowych

- Propagowanie różnorodności kulturowej

Każdego dnia mieliśmy dwie główne sesje aktywności, które były oparte na edukacji pozaformalnej i uczeniu się przez działanie.

GŁÓWNE DZIAŁANIA OBEJMOWAŁY:

• gry i zabawy integracyjne: szybkie „randki”, koc z imionami, gra terenowa

• prezentacje krajów partnerskich, organizacji młodzieżowych

• warsztaty taneczne, zumba

• ćwiczenia grupowe, gry, quizy, zajęcia edukacyjne na temat różnorodności,

• rozmowa o tym jak przygotować projekt Erasmus +;

• wycieczki do miasta / zwiedzanie m.in. największej biblioteki w Europie,

Organizatorzy byli bardzo dobrze przygotowani do zajęć. Każdego dnia warsztaty rozpoczynały się od pobudzającej zabawy. W ciekawy sposób dzielono nas na grupy. Zadania w grupach wymagały dyskusji na dany temat. Do każdego zadania otrzymywaliśmy potrzebne przybory: kartki duże, małe, kolorowe pisaki.

Dbając o to byśmy się nie zgubili organizatorzy odprowadzali nas na miejsce warsztatów oraz razem z nami chodzili na obiady. Zapewnili nam interesującą wycieczkę po mieście. Na zakończenie, na każdego uczestnika czekała miła niespodzianka- otrzymaliśmy pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Podczas projektu zdobyliśmy wiedzę z zakresu różnic międzykulturowych oraz nauczaniu nieformalnym. Poznaliśmy wiele fajnych zabaw integracyjnych oraz metod budowania zespołu. Mieliśmy możliwość poznać kulturę Państw których przedstawiciele byli na wymianie -Turcji, Bułgarii, Włoch, Holandii oraz UK. Dzięki tematyce szkolenia poznaliśmy tańce obowiązujące w ww. Państwach, szkoliliśmy się z podstawowych kroków tanecznych.

Poznaliśmy także lepiej podstawy funkcjonowania programu Erasmus+. Zwiększyliśmy
swoją umiejętność komunikacji z innymi, pracy w grupie oraz wyrażania swoich opinii. Przełamaliśmy barierę językową i podszkoliliśmy swój język.

Osoby poznane projekcie nie posiadały tą samą pasję lub ten sam profil działania . Z kilkunastoma uczestnikami szkolenia udało nam się nawiązać bliższe kontakty - wymieniliśmy się adresami meilowymi , telefonami i utrzymujemy kontakt poprzez facebooka.

W przyszłości być może uda się przeprowadzić projekt międzynarodowy na naszych organizacjach. Póki co planujemy zwiększyć młodzieży świadomość potrzeby nauki języka. Planujemy także uczestniczyć jako partnerzy w tego typu projektach.

Bardzo podobał nam się zorganizowany plan zajęć -był bardzo napięty grafik jednak z
wyznaczonym czasem wolnym i jednym dniem przeznaczonym na zwiedzanie.